VETEMÉNY AZ ERKÉLYEN.....

Igértem,a blogom elején,hogy írni fogok,hogyan tudunk,veteményest nevelni,akár erkélyen is...

Minél kisebb a terület, annál jobban át kell gondolni a növényválasztást. Gondoskodjon minden növény megfelelő vízelvezetéséről. A zöldségek nem bírják, ha vízben állnak. A zöldségeket óvatosan trágyázza. A túlzott nitrogénbevitel növelheti a zöldségek nitráttartalmát. 
A komposztföld ideális. Használjon inkább természetes alapú trágyát. A tea- és kávémaradékok kisebb mennyiségben szintén kiváló trágyának minősülnek.A növényeket lehetőleg déli, délkeleti vagy délnyugati fekvésű helyekre rakja.
  • A jó szellőzés segít a gombás megbetegedések megelőzésében.
  • A paradicsom, karós bab és a cukkini elegendő vizet igényel.
  • A napsütötte erkélyeken kiválóan megterem a levendula, a zsálya, a kakukkfű és a rozmaring.
  • A póréhagyma, a petrezselyem és a kapor félárnyékban is megterem, azonban több vizet igényel.
Milyen növényeket és hogyan lehet nevelni akkor, ha csak pár négyzetméteres erkélyünk áll rendelkezésre?
Az erkélynek némiképpen eltérők a termelési adottságai, mint a szabad földnek. Sokszor több oldalról zárt, így széltől védett. A magasság miatt nem érvényesül a talaj menti fagyok hatása. Más klíma alakul ki.
Szobában is lehet nevelni egyes növényeket, de itt már mások a fényviszonyok. Legtöbb fény az ablakoknál, és azok közelében van. De pl. petrezselymet, hagymát beljebb is lehet termeszteni, kevesebb fénynél is.
A termesztésre a kereskedelemben kapható virág és palántaföldek használhatók fel (pl. Florasca) Ezeket érdemes 1/3-ad arányban homokkal, kertészeti perlittel keverni a jobb talajszerkezet kialakítása miatt.

Termesztő edényekre különböző megoldások vannak:
Álló edények a különböző cserepeket, ládákat, csatornákat használhatunk fel. Mindenképpen szerezzünk be ezekhez megfelelő alátét tálcát, mert itt nincs lehetőség a nedvesség talajból való felszívására, csak abból, amit mi öntönk alá. Jó megoldás nagyobb ládákat beszerezni, és ebben elhelyezni cserepeket. Álló edénynek lehet számítani a különböző műanyag zsákokat, melyekbe középen kiperforált csövet helyezünk a locsolás miatt. Aztán ezekre oldalt lehet vágni különféle zsebeket, így emeletesen lehet termeszteni, külön szinteken növényeket, pl. szamócát. Vannak olyan cserép és műanyag edények, melyeken gyárilag vannak kialakított zsebek, ezeket egymásra is lehet helyezni.
Fekvő edényzet lehet lapos tálca, elfektetett zsák, csatorna elemből készült termesztő edény. Fából összeállított, fóliával bélelt ágyás.
Az edényeket el lehet helyezni a kövezeten felakasztva falra, kaspóként fellógatva, és korlátra, polcra, vagy virágtartóra  elhelyezve.
Azt, hogy miket használunk a rendelkezésünkre álló hely és lehetőség határozza meg.
A növények szaporítási, és ápolási eljárásai megegyeznek a szabadföldben nevelt növényekével. Amire fokozott gondot kell fordítani, az a vízellátás. Inkább többször öntözzünk, a pangó vízréteg elkerülésére, a fertőzések megelőzésére elsősorban a tálcába. Lehet kapni drágább, vízadagolós ládákat, de ezeket csak egyszer kell beszerezni, évekig használhatók. Lehet tartályt elhelyezni, melyből csepegtető csövekkel jól adagolható a víz, és folyékony tápoldat.
A túlságosan nagy helyigényű növények kivételével szinte minden fajta termeszthető erkélyen. Azonban minden növénynek vannak kisebb növekedésű fajtái, így célszerű inkább ezeket kiválasztani.
Nagyobb ládába, vagy zsákba akár uborkát, paradicsomot, babot is ültethetünk, mert támrendszert is el lehet helyezni. Támrendszernek a földbe szúrt bambuszt, nádat, drótot, fara szerelt rácsot, műanyag növényhálót, zsinórt használhatunk.
Tudni kell,hogy nagyanyáink,nem használtak vegyszereket,hanem tudták,hogy egyes növények megsegítik egymást,azaz mondhatni,"jó szomszédok"!
Ez azt is jelenti,nem csak,hogy megsegítik egymást,hanem a kártékony,gombák,fertőzések sem lesznek rajtuk,hisz,az összeültetésükkel,megelőzhető ez is
Minden növény mellé,odaírom tehát mit ültessünk,ha szép és egészséges,terményt szeretnénk!


Növények:

Bab: Bokorbabot cserépben, ládában, futóbabot tám rendszer mellett termeszthetünk,illetve felfuttathatjuk a korlátra is...... A legegyszerűbben termeszthető növény.
 A bab társa lehet a zeller, a saláta, a retek, a petrezselyem, a padlizsán, a kapor, a karfiol és a cékla, de nem szabad a bab mellé ültetni hagymafélét, édesköményt és borsót.
Petrezselyem: Lakásban nem tudunk annyi gyökeret termeszteni, hogy sok legyen, de levele miatt egy két cserépben nevelhetünk metélő petrezselymet. Ezeknek a levele folyamatosan szedhető. Van sima és fodros levelű változata. A fodros dekoratívabb, a sima ízesebb.A petrezselyem,szereti a káposztát és fordítva is igaz!
A kérdés csak az,hogy Te szeretnél-e káposztát is a kiskertedbe,ha igen -e mellé ültesd,meghálálják egymást.....Ha nem,akkor dughagymát tegyél mellé,azt is szereti :)
Zeller. Szintén levele miatt tarthatjuk. Mindkét növényt lehet úgy is nevelni, hogy piacon veszünk egy –két gyökeret, és cserépbe ültetve hajtásokat hoz. Ekkor nem kell magról vesződni vele.
Zellernek is van kifejezetten szárzeller változata.
 A zeller kedvencei:cékla, káposzta, uborka, édeskömény, zöldbab, póré, borsó, burgonya, paradicsom....
Retket Ládában, de egyszerű esőcsatornában is, melyet vízszintesen helyezünk el vethetünk. Nem melegigényes, az elsőként elvethető növények egyike. Folyamatos öntözést kíván.
Ugyanígy ládában, csatornában kerülhet elhelyezésre a fejes saláta. De ezt függőlegesen is termeszthetjük, zsák oldalába vágott lyukakba ültetve.
 különösen jó: borsó, fejes saláta, karalábé,de,pl. a petrezselyem is.....
Karalábét szintén így termeszthetünk.
A fenti növényeket lehet keverten is ültetni, vetni,de csak így ebben a formában,ahogy írta,mert csak a jó szomszédokkal való társulás hozza meg számodra,azt az örömöt,hogy a magad termesztett,vetemények,kiváló ,jó minőségűek legyenek...... Egy nagyobb láda szélébe retket, beljebb salátát, hátul karalábét. A sarkokba, és közéjük akár dughagymát is tehetünk.
 A hagyma és fokhagyma szintén jól elvan cserépben, a metélőhagymáról nem is beszélve.
Polcra, virágtartóra helyezett cserepekben (fűszernövények) majorannát, bazsalikomot, tárkonyt, rozmaringot, zsályát, borsfüvet, kakukkfüvet tarthatunk. Földön elhelyezve pár szál kapor és ánizs sem jön rosszul.
Paradicsomnak vannak kifejezetten balkon változatai is, mint a Vilma nevű, amiből ládában két-három tő is elfér. De lehet ültetni manót, Zömök nevű determináltat. Az a lényeg, hogy determinált jelzésű fajtát válasszunk. Ez a zacskóra rá van írva, ezek nem folyton növő és futó fajták. De pl Karóhoz kötve a Korall nevű, vagy egy tő Lugas F1, de Cherolla koktél is elfér.
A paradicsom mellé: spárga, káposzta, zeller, zöldbab, póré, vöröshagyma, petrezselyem, burgonya, retek különösen jó: bab, bársonyvirág, bazsalikom, fokhagyma, hagyma, káposzta,
Tehetünk a fal mellé egy ládában, vagy vízszintesen kivágott zsákban elültetve egy uborkát is. Jobb a kígyó, vagy saláta fajta erre a célra.
Paprikából lehet fehéret, (Tizenegyes, Fehérözön) vagy zöldet, de csípős fajtákat is ültetni.
Erkélyen is lehet kísérletezni. Megfigyeljük, hogy melyik fajta válik be, és azt termesztjük legközelebb. Ennyi mennyiséghez nem szükséges palántaneveléssel küszködni. Azt a pár palántát meg lehet venni piacon is.
A paprika mellé ezek a szomszédok a legmegfelelőbbek: különösen jó: bazsalikom, fokhagyma, hagyma
A gyümölcsök közül,az eper lehet nagyon szép dísze az erkélynek,hisz számtalan csüngő,és folyton érő epret lehet vásárolni,amit fel is tudunk akasztani,és ettől,csodaszép látvány a gyönyörű zöld levelek között,kivillanó pirospozsgás eperszemek.....
Láthatjuk, hogy ha nincs kertünk, akkor is van lehetőség  kis mennyiségben próbálkozni, és élvezhetjük a saját termésünk ízét, gyönyörködhetünk a fejlődésükben.




                         BURGONYA MÁSKÉNT....... akár az erkélyeden is....

Ha szeretnél,magad,termeszteni nem csak zöldséget-gyümölcsöt,de akár burgonyát,is,megteheted.
Ezentúl, bár mikor szeretnél,újburgonyát enni,családodat meglepni,ezzel az eljárással,akár télen is,tiéd lehet a dicsőség!

Ha már van otthon olyan burgonyád,amin látod,a csírákat akkor vágd el a krumplit,annyi részre,ahány csíra kezdemény van rajta majd,végy egy hatalmas műanyag cserepet,ennek alját vágd le,mintegy lukas henger úgy nézzen ki.Ha hozzájutsz egy fém lukas hengerhez akkor természetesen az is jó! Majd legyen egy akkora ládád ( ilyet kérhetsz zöldségesektől is nem kell venned!) amibe,ezt a hengert úgy állítod bele,hogy élire állított tégla legyen a lábazata,vagy tégy oda bár mit ha elég kreatív vagy,de mindenképp lábazata legyen,a miértre később adok magyarázatot...) és töltsd meg kerti virágfölddel úgy,hogy 3 rész föld,2 rész komposzt,1 rész homok legyen egy bizonyos mennyiségben elosztva.Tehát,pl. ha akkora a csereped,vagy műanyag vödröd,vagy alj nélküli kis hordód amibe,bele fér összesen 6 liternyi föld,ebből3 liter a virágföld,2 liter a komposzt,és 1 liter a homok!Edényed méretétől függ a földkeverék mennyisége!
Ezt keverd jól össze,majd tégy a vödrödbe(cserépbe ) kb.20 cm-ebből a keverékből,tegyél bele vagy 1-3 kisebb de már csírás burgonyát,hogy a föld ellepje,majd locsold meg, és takard le egy üveg lappal,hogy összegyűjtse a nap sugarait!!
Naponta figyeld,hogy ne száradjon ki,de ne is legyen túl vizes a föld,éppen csak nedves! .Jó,ha napos helyre tudod tenni,mert akkor nagyon gyorsan beindul,a szár,majd virág növekedése,ekkor viszont,hamarabb szárad a földje,tehát,mindenképp figyelemmel kell kísérned,hogy ki ne száradjon.....
Amikor kb 25 cm hosszú a szár és zöldje,töltsd fel a további mennyiséget,ami maradt a földkeverékből,( azért kell megvárni,hogy az első sorban lévő burgonya kifejlődött szára elérje a 25.cm-t,hogy a rátöltött földből ez kilátsszon,nehogy eltemesd a már kifejlődött szárakat!)  és tehetsz most már elosztva a cserepedbe,akár 10 db kicsi csírázott burgonyát,vagy a több helyen felvágott,1 nagy burgonya,csírás darabjait ,amit szintén föld takarásával fejezed be,locsolod,és üveglappal letakarod
Most jön a magyarázat,miért kell lábazat az alj nélküli óriáscserép,hordó,vagy bár milyen alkalmatosság alá!
Ezzel a módszerrel,folyamatosan termelődik a burgonya,de mindig alulról nyúlunk a fel,hogy megnézzük,van-e már akkora nagyságú burgonyánk,amilyet mi szeretnénk,már felhasználni tehát amikor van lábazat akkor alulról benyúlunk,( virágzás után már nemsokára leskelődhetsz :)..) és ha azt érezzük,tudunk már kiszedni,mert a nagysága számunkra éppen jó.akkor így tudod kiszedni az összes új burgonyádat!
Nem baj,ha kijön a föld,hisz ládában van,és azt újra fel tudod használni,még pedig úgy,hogy elölről kezded,azaz újra teszel csírás burgonyát, ( vagy darabokat!) majd ezzel a kiszóródott földdel takarod.megöntözöd......stb.stb.
Igy lesz otthonodban állandóan friss,jóízű nem fekete foltos  burgonyád!
Ha nem ezt a módszert választod,akkor álljon itt egy videó hogyan tudod, másként megtermelni,"emeletes" rendszer nélkül,egyszeri alkalommal,egy nagyobb mennyiséget....